Kiired muljed esimesest Ida-Euroopa ja Balkanimaade meistriklassist onkoloogia õenduses

Mul oli erakordne võimalus osaleda 20-22.september 2018 Budapestis ajaloo esimeses Ida-Euroopa ja Balkanimaade meistriklassis onkoloogia õdedele. Kursus toimus inglise keeles, kuid samaaegselt toimus tõlge ungari ja rumeenia keelde. Neljakümne osaleja seas oli seetõttu kõige enam õdesid ja vanemõdesid (õendusjuhte) just Ungarist ja Rumeeniast, kuid esindatud olid veel näiteks Makedoonia, Gruusia, Horvaatia, Serbia, Montenegro, Eesti, Tšehhi, Rumeenia. Seltskond oli mõnusalt kirev, kuid samas kiiresti kohanev ja sõbrunev.

 

Kolm päeva intensiivset õpet möödus linnulennul. Väga põnev oli iskuteerida, kuidas erinevates riikides õed töötavad, mida/kuidas kogevad igapäevatöös ja kui arenenud on keemia- ja kiiritusravi manustamine. Arutlesime psühhosotsiaalsetest ja emotsionaalsetest probleemidest, mis meie elukutsega kaasas käib. Kursuse lõpus paluti kõigil kirjeldada paari sõnaga, mis mõtted/tunded neid valdavad. Enim kasutati väljendeid:

„Olen äärmiselt õnnelik, et sain osaleda.“

„Mul on au olla onkoloogia õde.“

„Olen inspireeritud edasi töötama.“

„See meistriklass oli hoopis midagi muud, kui ma algselt arvasin.“

„Sain uusi sõpru, teadmisi ja julgustust.“

„Onkoõed rokivad!“

Kui ka sinus tekkis huvi järgmise meistriklassi vastu, siis võta minuga ühendust lemmeliisaruvali.eou@gmail.com Jagan rõõmuga muljeid, ideid ja õpetussõnu!

 

Särtsakat sügist,

Lemme-Liis Aruväli