Postitused

Eesti Onkoloogiaõdede Ühingu sügisseminar 2017

Noored õed onkoloogias

Estonia teater, Talveaed

16. November 2017

 

 

Lugupeetud kolleegid,

Mul on hea meel kutsuda Teid Eesti Onkoloogiaõdede Ühingu sügisseminarile, mis toimub 16. novembil 2017. a. Tallinnas Estonia teatri Talveaias. Seekordse seminari teemaks on noored õed onkoloogias – kuidas saada hakkama uute väljakutsetega ja kuidas kogenud õed saavad noori õdesid toetada. Üritus lõpeb ekskursiooniga Estonia teatris ning etenduse „Savoy ball“ vaatamisega.

 

Seminar on mõeldud ainult ühingu liikmetele ning kohtade arv on piiratud. Tartu Ülikooli Kliinikumis töötavate osalejate jaoks on tegemist kahepäevase koolitusega, mille raames toimub 17. novembril Swissoteli hotellis rahvusvaheline konverents Põhja-Eesti Regionaalhaigla kui interdistsiplinaarne vähikeskus.

 

Osalemistasu on 20€ ning sisaldab tartlastele nii seminaril kui ka konverentsil (tasuta) osalemist, transporti ja teatri piletit. Juhul, kui keegi soovib teatrisse tulla koos kaaslasega, siis lisa teatripileti maksumus kaaslasele on 28€. Palun anda teada oma osalussoovist ja teatrikaaslasest 4. oktoobriks (kolmapäev) oma vahetule juhile, kes edastab info korraldajatele. Rohkem infot saab e-posti aadressilt eons@eons.ee

 

Osalustasu hüvitamise võimalus erialaliitude poolt – Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu ja Eesti Õdede Liidu liikmetele.

 

 

Lugupidamisega,

Heleri-Mall Roosmäe

EOÜ president

 


Seminari päevakava:

12:30-13:30     Registreerumine, näitus, kohvipaus.

13:30-13:45     Tervitussõnad Heleri-Mall Roosmäe, Lemme-Liis Aruväli

 

13:45-14:30     Kuidas kogemus ja kogemine õpetab?

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla, OHK keemiaravi keskuse õendusjuht  Elina Reva, RN MSc

 

14:30-15:15     Teooria ja praktika - koostoimimise kunst.

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla, OHK keemiaravi keskuse õendusjuht  Elina Reva, RN MSc

 

15:15-15:45     PAUS

 

15:45-16:30    Raske patsient - kuidas toime tulla. Läbipõlemine.

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik statsionaarse ravi keskus V osakond õendusjuht, Mai Kull, RN

 

16:30-17:15     Meeskonnatöö ja töö meeskonnas.

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik statsionaarse ravi keskus V osakond õendusjuht, Mai Kull, RN

 

17:15-17:45     Lõpetamine.

17:45-18:45     Ekskursioon Estonia lavatagusesse maailma.

19:00-23:00     Savoy Ball

 

23:00               Kojuminek. Tartu inimesed kogunevad teatri fuajees, et ühiselt ööbimispaika minna.

Bussi start Tartust 16.11 ja naasmine samasse kohta 17.11 on hetkel veel lahtine. Esimesel võimalusel edastatakse info osalejatele.

EOÜ aastamaks 2017

Alates 1. jaanuarist 2017 on võimalik liikmetel tasuda oma iga-aastane liikmemaks 25 eurot Eesti Onkoloogiaõdede Ühingu arvele (Swedbank EE 362 200 221 007 160 913). Liikmemaks peab olema üle kantud 30. aprilliks 2017. Liikmemaksu võib tasuda osade kaupa.

Paaril varasemal aastal on ametiühingud oma liikmeid aastamaksu tasumisel toetanud. Eesti Õdede Liit on teada andnud, et 2017. aastal nad erialaühingu aastamaksu tasumist ei toeta. Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit on andnud nõusoleku oma liikmeid toetada ka sellel aastal. 

EOÜ aastamaks 2016

Alates 1. jaanuarist 2016 on võimalik liikmetel tasuda oma iga-aastane liikmemaks 25 eurot Eesti Onkoloogiaõdede Ühingu arvele (Swedbank EE 362 200 221 007 160 913). Liikmemaks peab olema üle kantud 30. aprilliks 2016. Liikmemaksu võib tasuda osade kaupa.

Euroopa Onkoloogiaõdede Ühingu üldkoosolek Ateenas 2015

Täna, 27. november 2015 algab Ateenas Royal Olympic Hotellis EONSi rahvusühingute esindajate koosolek, kus peamiseks teemaks on noorte vähiõdede kaasamine ja motiveerimine ühingu töösse. Eestist esindavad Eesti Onkoloogiaõdede Ühingut ühingu president Kristiina Karp ja asepresident Heleri-Mall Roosmäe.

Küsimused, mida EOÜ plaanib esitada töötubade raames:

 1. Kuidas leida vähiõdesid, kes oleks huvitatud võtma vastutust erinevate töötubade alustamiseks?
 2. Milliseid meetodeid kasutada inimeste leidmiseks? Kuidas neid hoida aktiivsena?
 3. Kuidas finantseerida haridusprogramme, koolitusi?
 4. Kuidas valida koolitusteemasid? Kuidas ehitada koolitus üles võimalikult efektiivselt?
 5. 2015 mais juhatuse valimisel oli meil raske hoida juhatuse liikmeid jäämas. Kuidas motiveerida juhatuse liikmeid, et nad mitte ainult ei tahaks lahkuda juhatusest, vaid et nad oleks ka aktiivsed? Kuidas soodustada liikmete vahelist suhtlust, tugevdada ühtekuuluvustunnet?
 6. Kuidas motiveerida noori vähiõdesid ühingusse astuma?

Eesti Onkoloogiaõdede Ühingu sügisseminar 2015

Toit on ravi. Tänapäeva toitumise trendid ja riskid.

Reedel, 13.11.2015 toimus Tallinnas SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla koolituskeskuses Sütiste tee 21 Eesti Onkoloogiaõdede sügisseminar „Toit on tervis. Tänapäeva toitumise trendid ja riskid“.

Ühing president Kristiina Karp avas seminari mõtetega: „Sel sügisel toetame rohkem õe toitumisalaseid teadmisi. Hea tervise üheks alustalaks on õige toit. Lisaks tervislikkusele peab toit ka inimesele sobima. Kes ei tahaks elada reipamat ja rõõmsamat elu, hoiduda haigusest ja enneaegsest vananemisest. Me teame, et ei ole olemas imetoiduaineid ega imedieete ning tänane koolitus ongi selleks, et mõista, kuidas aidata ennast ja meie patsiente.“

Tervis Arengu Instituudi spetsialist Keiu Nelis tõi välja „Rahvastikutoitumise uuring 2014“ tulemused, kus ilmnes, et inimesed ise arvavad, et toituvad suhteliselt tervislikult, kuid kehamassi indeksi alusel uuritud populatsiooni hulgas oli enamus inimesed ülekaalus.

Regionaalhaigla kliinilise toitumise spetsialist dr Hanna-Liis Lepp toob oma teemas „Kliinilise toitmise vajadus onkoloogilisel patsiendil“ välja selle, et siin kohal on õel väga suur roll patsiendile õige toitumisalase teadmiste pagasi loomisel. Ka priske patsient võib tunduda heas toitumuses, kuid tegelikult on suhteliselt alatoidetud seoses oma väärate toiduvalikute pärast. Oma loengus rääkis dr Lepp erinevatest toitumisetappidest, mis on seotud erinevate ravifaasidega. Ta tõi välja patsiendi üldisest seisukorrast lähtuvalt nende energiavajaduse päevas ning ka parenteraalse toitumise puhul esineda võivad infektsiooniohud ja kuidas võiks neist hoiduda. Olulise punktina rõhutas ta, et vähihaige peab saama ka süsivesikuid oma energia taastamiseks. Kust see piir läheb, on igaühe enda otsustada. Samas soovitas doktor kasutada madala glükokeemilise indeksiga magusaineid, mis imenduvad aeglasemalt. Doktor toob välja, et rafineeritud valgest suhkrust loobumine ei tule kasuks, sest keha peab kulutama rohkem energiat, et saada kätte oma vajaliku süsivesikuvajaduse, mis omakorda kurnab haigusest ja raskest ravist vaevatud keha veel rohkem. Mikrotoiduainete puhul räägitakse, et pigem vältida kasvajahaigete puhul, kuid ainete defitsiitidega peab tegelema ja neid ravima, et vältida tüsistuste tekkimist.

Regionaalhaigla üld- ja onkokirurgia keskuse õde Anni Laas tutvustab onkoloogilise patsiendi toitumisnõustamisest projekti ERAS baasil. Ta toob välja, et patsiendid tihtipeale näksivad lisapalasid, millest kõht saab täis ning põhitoiduosa ei tundu enam isu tekitav. Oluline on suuhooldus, värske õhk, toidu eksponeerimine jne., millega on võimalik isu tõsta. Samuti võiks toit olla pigem kuivem, halva maitse korral lutsutada komme, sidruniviilu, mahlajäätis. Ingver aitab iivelduse vastu. Anni soovitab süüa tihedamalt väiksemates kogustest leiget toitu. Pakkuda erinevaid vahendeid, meil on päris palju erinevaid võimalusi. Vajalik on loovus ja meeskonnatöö erinevate spetsialistide vahel.

Tallinna Lastehaigla arst Ere Vasi räägib laste ja noorukite söömishäiretest tuues välja anoreksia- ja buliimiahaigete laste eripära ning kuidas nende jälgimine toimub. Söömishäirete osakonna õde Jekaterina Taktajeva täiendab doktori juttu meeskonnatöö vajalikkusest ning valgustab tööd lastega osakonnas õe pilgu läbi.

Regionaalhaigla diabeediõde Tiina Mitt räägib II tüübi diabeedi esinemissageduse vähendamisest elustiili muutmise teel.  Ta toob lõpus välja, et II tüübi diabeeti haigestumist on võimalik vähendada 58% võrra paljalt elustiili muutuse osas. Oluline on suunata tähelepanu prediabeetikutele.

Seminar lõppes traditsioonilise koogi söömise ja kohvi joomisega. Suur tänu kõigile, kes seminarile tulid kuulama ja kõnelema. Eriti suur tänu meie sõpradele, kes aitasid kaasa sügisseminari toimumisele - Nutricia ja B.Braun.

 

Eesti Onkoloogiaõdede Ühingu XVII Kevadkonverents

20150529_135739

 

29. mail 2015 toimus Eesti Onkoloogiaõdede XVII Kevadkonverents teemal „Meeste tervis – eesnäärme pahaloomulised kasvajad – etioloogia, diagnostika ja tänapäevased ravivõimalused“. Üritus toimus Tartumaal ajaloolises ja looduskaunis Alatskivi lossis. Kohal oli 68 õde Tallinnast ja Tartust. Enamus õdedest olid hemato-onkoloogilise spetsiifikaga, kuid esindatud olid ka uroloogia ja pereõed.

Konverentsi teemasid on võimalik näha koos ettekannetega koolituste rubriigis Kevadkonverents 2015 alt. Ettekantud uurimustöid on võimalik täismahus lugeda aga lehelt Uurimustööd. Kes soovib ürituse pilte vaadata, siis seda on võimalik teha valides Pildinurga alt Kevadkonverents 2015 lingi. 

 

Üldkoosoleku raames valiti uus juhatus:EOÜ Kevadkonverents 2015

 • Kristiina Karp (jätkab ühingu presidendina)
 • Heleri-Mall Roosmäe (jätkab ühingu asepresidendina)
 • Elina Tapver (jätkab juhatuse liikmena)
 • Marge Tensmann (jätkab juhatuse liikmena)
 • Kerlyn Kotkas (alustab juhatuse liikmena)

Juhatusest astus tagasi Anna Vesper.

Samuti valiti uus laiendatud juhatuse koosseis, milles jätkavad tööd Age Särg, Mari-Leen Varendi ja Ave Vaidla. Uute liikmetena alustavad tööd Kaidi Tuisk, Katrin Tähepõld ja Natalja Luppova. Tagasi astusid Reet Labe, Kai Juhkami ja Anu Laul, kellest viimane lubas jätkata konsuldandi rollis jagades oma pikaajalise EOÜ presidendiks olemise kogemust ning aidates kaasa organisatsiooni üritustele sponsorite leidmisega. 

Endine juhatus jätkab tööd, kuni dokumendid saavad uuele juhatusele üle antud. Esialgseks tähtajaks on 1. juuli 2015.

Suur tänu kõigile, kes üritusel esinesid ja kõigile, kes osa võtsid. Eriline tänu aga kõigile toetajafirmadele:

Sponsor +:astrazeneca-logo

 • AstraZeneca Eesti OÜ 

Sponsor:

 • Tena
 • B. Braun Medical OÜ
 • NovartisTENA

Eksponent:

 • Roche
 • Eli Lilly
 • NutriMedical OÕ
 • Allium Upi OÜ(Magnum)b.braun

Toetaja +:

 • BayerNovartis-logo

Toetaja:

 • Chemi-Pharm

 

***

2015. aasta liikmemaks:

2014 kevadel võttis üldkoosolek vastu otsuse, et ühingu aastamaks tõuseb 5 eurot. Alates 1. jaanuarist 2015 on võimalik liikmetel tasuda oma iga-aastane liikmemaks 25 eurot Eesti Onkoloogiaõdede Ühingu arvele (Swedbank EE 362 200 221 007 160 913). Liikmemaks peab olema üle kantud 30. aprilliks 2015. Liikmemaksu võib tasuda osade kaupa.